Hazai cégek életében is egyre inkább kerül fókuszba a környezetvédelem. A hazai vállalatok nagy százaléka számára fontos a környezetvédelem témaköre. Akár tevékenységükből adódóan, akár a kötelezettségeknek köszönhetően, de a vállalatok nagy százaléka rendszeresen készít fenntarthatósági jelentést, amely kiváló lehetőség arra is, hogy a társaságok felmérjék, hogy hol tartanak az uniós előírásnak megfelelő kötelezettségeik teljesítésében.
Már versenyekkel is motiválják a hazai vállalatokat
A Deloitte Magyarország Zöld Béka Díja amellett, hogy elismeri ezen cégek munkásságát, remek lehetőséget is jelent belső audit lefolytatásához. Továbbá az ilyen és ehhez hasonló lehetőségek abból a szempontból is alkalmat nyújtanak, ha cégünk, vállalatunk szeretnénk pozicionálni a nemzetközi trendekhez képest.
A fenntarthatóságra való törekvés és a környezetvédelem egyre jobban beépül a modern és környezettudatos cégek mindennapjaiba. Ezen rendszerek kialakításához kezdetekben szükség van a megfelelő külső környezetvédelmi tanácsadó partnerre is. Későbbiekben ezen cégek nem csak társadalmi- és szociális felelősségvállalásban, hanem profitorientált üzleti működésben is kiemelkednek majd a többi vetélytársuk közül. A rend és a rendszerek minden esetben hosszútávon vizsgálva előnyhöz juttathatják a vállalkozások. Ezt igazolja is a verseny szervezőinek tapasztalata, mely szerint évről évre színvonalasabb beszámolókat kaphatnak a résztvevőktől.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy kezdetben a vállalkozások az adminisztratív többletfeladatok miatt kevésbé tartják vonzónak az ilyen lehetőségeket. Ám azon vállalkozások, melyek ezen lehetőségekben felismerik a rendszer fejlődésének lehetőségeit hosszútávon profitálhatnak a folyamatból. A részvételhez mindenképpen szükséges a környezettudatos, fenntartható vállalati működésre történő átállás, melyben segítségre van szükség külső tanácsadó cégek formájában. Viszont ennek megtörténte előnyt jelenthet a bevallás kötelezettségeink elkészítésekor is.
Azon cégek, melyek ebben nem vesznek részt megkockáztatják a lemaradást, illetve a kötelezettségeik okán a eleget kell tenniük a környezetvédelmi előírásoknak. A résztvevő cégek továbbá profitálhatnak a részvételükkel járó hírértékből. Valamint pályázati szempontból is előnyösebb helyzetbe kerülnek a részvételt mellőző konkurensekkel szemben. A környezetvédelemmel kapcsolatosan a hatóságok napjainkban egyre szigorúbb követelményeket támasztanak a vállalkozások irányába. Ezért egy ilyen részvétel jó lehetőség az ilyen követelményekre történő felkészülésre.